RG1608N-2871-W-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608N-2871-W-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.87K OHM 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Weight :
2.012816mg
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Voltage - Rated DC :
75V
Series :
RG
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.05%
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
100mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Resistance :
2.87kOhm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RG1608N-2871-W-T5
Susumu RG1608N-2871-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C