RG1608N-273-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-273-W-T5
Description
RES SMD 27K OHM 0.05% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
62.5mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Series :
RG
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.05%
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Published :
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Height :
508μm
Resistance :
27kOhm
Voltage - Rated DC :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Datasheets
RG1608N-273-W-T5
Susumu RG1608N-273-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 27kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C