RG1608N-2320-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-2320-B-T5
Description
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/10W 0603
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Lead Free
Mounting Feature :
Surface Mount
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Series :
RG
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
232Ohm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
400μm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
62.5mW
Datasheets
RG1608N-2320-B-T5
Susumu RG1608N-2320-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 232Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C