RG1608N-2263-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-2263-B-T5
Description
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/10W 0603
Voltage - Rated :
100V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
2.012816mg
Mounting Feature :
Surface Mount
Published :
Resistance :
226kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
18 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height :
400μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RG1608N-2263-B-T5
Susumu RG1608N-2263-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 226kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C