RG1608N-2213-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-2213-B-T5
Description
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
400μm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Imperial) :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
2
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
221kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Power Rating :
62.5mW
Datasheets
RG1608N-2213-B-T5
Susumu RG1608N-2213-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 221kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C