RG1608N-2151-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-2151-W-T5
Description
RES SMD 2.15K OHM 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Height :
508μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.05%
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
75V
Resistance :
2.15kOhm