RG1608N-1963-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-1963-W-T5
Description
RES SMD 196KOHM 0.05% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.05%
Height :
400μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated :
75V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
196kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RG
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
75V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm