RG1608N-1963-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-1963-B-T5
Description
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
196kOhm
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Weight :
2.012816mg
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
100V