RG1608N-181-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-181-W-T5
Description
RES SMD 180 OHM 0.05% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Voltage - Rated DC :
75V
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
508μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
75V
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
62.5mW
Surface Mount :
yes
Resistance :
180Ohm
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Series :
RG
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.05%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RG1608N-181-W-T5
Susumu RG1608N-181-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 180Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C