RG1608N-1692-W-T1
Mfr.Part #
RG1608N-1692-W-T1
Description
RES SMD 16.9K OHM 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Series :
RG
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
62.5mW
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
Ultra Precision
Construction :
Chip
Voltage - Rated DC :
75V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Surface Mount :
yes
Resistance :
16.9kOhm
Packing Method :
TR
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
RG1608N-1692-W-T1
Susumu RG1608N-1692-W-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 16.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C