RG1608N-1691-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-1691-B-T5
Description
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/10W 0603
2
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
RG
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
1.69kOhm
Height :
508μm
Voltage - Rated :
75V
Max Power Dissipation :
100mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Voltage - Rated DC :
75V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
62.5mW
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Datasheets
RG1608N-1691-B-T5
Susumu RG1608N-1691-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.69kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C