RG1608N-1583-B-T5
Mfr.Part #
RG1608N-1583-B-T5
Description
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height :
400μm
Voltage - Rated DC :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Rating :
62.5mW
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
158kOhm