RG1608N-1400-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-1400-W-T5
Description
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
75V
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Resistance :
140Ohm
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Power Rating :
62.5mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
RG
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Tolerance :
±0.05%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
75V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RG1608N-1400-W-T5
Susumu RG1608N-1400-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 140Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C