RG1608N-121-B-T1
Mfr.Part #
RG1608N-121-B-T1
Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Height :
400μm
Voltage - Rated DC :
75V
Ratings :
AEC-Q200
Additional Feature :
Ultra Precision
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Resistance :
120Ohm
Power Rating :
62.5mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RG1608N-121-B-T1
Susumu RG1608N-121-B-T1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 120Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C