RG1608N-1180-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-1180-W-T5
Description
RES SMD 118 OHM 0.05% 1/10W 0603
Voltage - Rated :
100V
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
400μm
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Weight :
2.012816mg
Resistance :
118Ohm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated DC :
75V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Series :
RG
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.05%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Datasheets
RG1608N-1180-W-T5
Susumu RG1608N-1180-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 118Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C