RG1608N-1131-W-T5
Mfr.Part #
RG1608N-1131-W-T5
Description
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0603
Voltage - Rated DC :
75V
Tolerance :
±0.05%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
508μm
Max Power Dissipation :
100mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
0603 (1608 Metric)
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
62.5mW
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
1.13kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Datasheets
RG1608N-1131-W-T5
Susumu RG1608N-1131-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.13kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.05%, -55°C~155°C