RG1608N-112-C-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608N-112-C-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.1KOHM 0.25% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±0.25%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
508μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RG
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
75V
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Composition :
Thin Film
Published :
Power Rating :
100mW
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
1.1kOhm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
RG1608N-112-C-T5
Susumu RG1608N-112-C-T5
RG Series, Thin Film, 1.1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.25%, -55°C~155°C