RG1608N-1070-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1608N-1070-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±0.1%
Published :
Voltage - Rated :
100V
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
RG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
75V
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.1667W
Weight :
2.012816mg
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
107Ohm
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Height :
400μm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
Datasheets
RG1608N-1070-B-T5
Susumu RG1608N-1070-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 107Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C