RG1005V-8250-D-T10
Mfr.Part #
RG1005V-8250-D-T10
Description
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
75V
19 Weeks
Weight :
652.039032μg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
825Ohm
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
350μm
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Susumu RG1005V-8250-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 825Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C