RG1005V-6980-W-T5
Mfr.Part #
RG1005V-6980-W-T5
Description
RES SMD 698 OHM 0.05% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Voltage - Rated :
75V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
SMD/SMT
Weight :
652.039032μg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
698Ohm
Tolerance :
±0.05%
Voltage - Rated DC :
25V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Height :
350μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RG1005V-6980-W-T5
Susumu RG1005V-6980-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 698Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C