RG1005V-5490-D-T10
Mfr.Part #
RG1005V-5490-D-T10
Description
RES SMD 549 OHM 0.5% 1/16W 0402
Power Rating :
30mW
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
RG
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
549Ohm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated :
25V
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
EAR99
Susumu RG1005V-5490-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 549Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C