RG1005V-2941-W-T5
Mfr.Part #
RG1005V-2941-W-T5
Description
RES SMD 2.94K OHM 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
30mW
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
2.94kOhm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.05%
Height :
350μm
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
RG1005V-2941-W-T5
Susumu RG1005V-2941-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.94kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C