RG1005V-241-P-T1
Mfr.Part #
RG1005V-241-P-T1
Description
RES SMD 240 OHM 0.02% 1/16W 0402
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Resistance :
240Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±0.02%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
Chip
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
30mW
Voltage - Rated DC :
25V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RG1005V-241-P-T1
Susumu RG1005V-241-P-T1
FIXED RESISTOR RG Series, Thin Film, 240Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.02%, -55°C~155°C