RG1005V-1691-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1005V-1691-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
406.4μm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
19 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
75V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
1.69kOhm
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RG
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Weight :
652.039032μg
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RG1005V-1691-B-T5
Susumu RG1005V-1691-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 1.69kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C