RG1005R-300-D-T10
Mfr.Part #
RG1005R-300-D-T10
Description
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.5%
Height :
406.4μm
Voltage - Rated :
25V
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
30mW
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RG
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Resistance :
30Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RG1005R-300-D-T10
Susumu RG1005R-300-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 30Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C