RG1005R-16R2-D-T10
Mfr.Part #
RG1005R-16R2-D-T10
Description
RES SMD 16.2 OHM 0.5% 1/16W 0402
Resistance :
16.2Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Weight :
652.039032μg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Free
Surface Mount :
yes
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
75V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RG
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Susumu RG1005R-16R2-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 16.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C