RG1005P-8660-B-T5
Mfr.Part #
RG1005P-8660-B-T5
Description
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
866Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
25V
Thin Film
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Published :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
350μm
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
30mW
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
RG1005P-8660-B-T5
Susumu RG1005P-8660-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 866Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C