RG1005P-682-D-T10
Mfr.Part #
RG1005P-682-D-T10
Description
RES SMD 6.8K OHM 0.5% 1/16W 0402
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
25V
Height :
406.4μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Weight :
652.039032μg
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated :
75V
Power Rating :
63mW
Resistance :
6.8kOhm
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RG1005P-682-D-T10
Susumu RG1005P-682-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 6.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C