RG1005P-563-D-T10
Mfr.Part #
RG1005P-563-D-T10
Description
RES SMD 56K OHM 0.5% 1/16W 0402
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
56kOhm
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
63mW
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm