RG1005P-560-D-T10
Mfr.Part #
RG1005P-560-D-T10
Description
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/16W 0402
17 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.5%
Weight :
652.039032μg
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
406.4μm
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
56Ohm
Series :
RG
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Voltage - Rated DC :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W