RG1005P-53R6-D-T10
Mfr.Part #
RG1005P-53R6-D-T10
Description
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/16W 0402
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
75V
Weight :
652.039032μg
Lead Free
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
63mW
Resistance :
53.6Ohm
Susumu RG1005P-53R6-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 53.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C