RG1005P-52R3-D-T10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1005P-52R3-D-T10
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 52.3 OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Series :
RG
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistance :
52.3Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
406.4μm
Published :
Factory Lead Time :
17 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated :
25V
Power Rating :
30mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Susumu RG1005P-52R3-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 52.3Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C