RG1005P-3161-B-T5
Mfr.Part #
RG1005P-3161-B-T5
Description
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
406.4μm
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated DC :
25V
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistance :
3.16kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%