RG1005P-2942-B-T5
Mfr.Part #
RG1005P-2942-B-T5
Description
RES SMD 29.4KOHM 0.1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
30mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
0402 (1005 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Height :
406.4μm
Voltage - Rated :
25V
Series :
RG
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
29.4kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RG1005P-2942-B-T5
Susumu RG1005P-2942-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 29.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C