RG1005P-272-P-T1
Mfr.Part #
RG1005P-272-P-T1
Description
RES SMD 2.7KOHM 0.02% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
Chip
Weight :
652.039032μg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
2.7kohm
RG
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
350μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.02%
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
1 (Unlimited)
Datasheets
RG1005P-272-P-T1
Susumu RG1005P-272-P-T1
FIXED RESISTOR RG Series, Thin Film, 2.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.02%, -55°C~155°C