RG1005P-2610-B-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1005P-2610-B-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
350μm
Voltage - Rated :
75V
Series :
RG
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Weight :
652.039032μg
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Pbfree Code :
yes
Published :
Resistance :
261Ohm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RG1005P-2610-B-T5
Susumu RG1005P-2610-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 261Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C