RG1005P-2370-D-T10
Mfr.Part #
RG1005P-2370-D-T10
Description
RES SMD 237 OHM 0.5% 1/16W 0402
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
17 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
237Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
75V
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
RG
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Tolerance :
±0.5%
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Height :
350μm
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Weight :
652.039032μg
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Susumu RG1005P-2370-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 237Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C