RG1005P-2261-D-T10
Mfr.Part #
RG1005P-2261-D-T10
Description
RES SMD 2.26KOHM 0.5% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
2.26kOhm
Voltage - Rated :
25V
ECCN Code :
EAR99
RG
Pbfree Code :
yes
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Composition :
Thin Film
Surface Mount :
yes
Power Rating :
30mW
Voltage - Rated DC :
25V
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
17 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C