RG1005P-2151-B-T5
Mfr.Part #
RG1005P-2151-B-T5
Description
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Power Dissipation :
63mW
Pbfree Code :
yes
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Weight :
652.039032μg
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
406.4μm
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
2.15kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
75V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Series :
RG
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
25V
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
RG1005P-2151-B-T5
Susumu RG1005P-2151-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 2.15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C