RG1005P-1872-B-T5
Mfr.Part #
RG1005P-1872-B-T5
Description
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/16W 0402
Power Rating :
30mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
18.7kOhm
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
25V
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
RG1005P-1872-B-T5
Susumu RG1005P-1872-B-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 18.7kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C