RG1005P-1820-D-T10
Mfr.Part #
RG1005P-1820-D-T10
Description
RES SMD 182 OHM 0.5% 1/16W 0402
Voltage - Rated :
75V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Weight :
652.039032μg
Case Code (Metric) :
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height :
350μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
182Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W