RG1005P-1820-B-T5
Mfr.Part #
RG1005P-1820-B-T5
Description
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/16W 0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Weight :
652.039032μg
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
75V
Pbfree Code :
yes
Series :
RG
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±0.1%
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
182Ohm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Rating :
63mW