RG1005N-9762-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-9762-D-T10
Description
RES SMD 97.6KOHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Height :
350μm
Resistance :
97.6kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
75V
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±0.5%
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
652.039032μg
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Susumu RG1005N-9762-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 97.6kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C