RG1005N-911-W-T5
Mfr.Part #
RG1005N-911-W-T5
Description
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
652.039032μg
Voltage - Rated DC :
25V
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.05%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Resistance :
910Ohm
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RG1005N-911-W-T5
Susumu RG1005N-911-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 910Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C