RG1005N-86R6-W-T5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RG1005N-86R6-W-T5
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 86.6OHM 0.05% 1/16W 0402
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Height :
350μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Terminations :
2
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Weight :
652.039032μg
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.05%
Resistance :
86.6Ohm
Series :
RG
Datasheets
RG1005N-86R6-W-T5
Susumu RG1005N-86R6-W-T5
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 86.6Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.05%, -55°C~155°C