RG1005N-6652-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-6652-D-T10
Description
RES SMD 66.5KOHM 0.5% 1/16W 0402
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±0.5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
2
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
30mW
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
406.4μm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
66.5kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Susumu RG1005N-6652-D-T10
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RG Series, Thin Film, 66.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C