RG1005N-6040-W-T5
Mfr.Part #
RG1005N-6040-W-T5
Description
RES SMD 604 OHM 0.05% 1/16W 0402
Height :
406.4μm
Tolerance :
±0.05%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
604Ohm
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION
Power Rating :
63mW
Weight :
652.039032μg
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
RG
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
75V