RG1005N-5620-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-5620-D-T10
Description
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Voltage - Rated DC :
25V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
562Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~155°C