RG1005N-5490-P-T1
Mfr.Part #
RG1005N-5490-P-T1
Description
RES SMD 549 OHM 0.02% 1/16W 0402
Resistance :
549Ohm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Construction :
Chip
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Packing Method :
TR
Power Rating :
30mW
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.02%
Published :
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Height :
350μm
Voltage - Rated :
25V
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
25V