RG1005N-512-D-T10
Mfr.Part #
RG1005N-512-D-T10
Description
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/16W 0402
Tape and Reel (TR)
Weight :
652.039032μg
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Series :
RG
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, PRECISION
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
5.1kohm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Max Power Dissipation :
63mW